O nás

Kořeny firmy sahají do doby před druhou světovou válkou, kdy svoji "malou" pekárnu v Komenského ulici ve Strakonicích provozoval můj dědeček pan Štěpán Hlinka. Štepán Hlinka roz.Štefan 1910 původem z vesnice Zbora na Slovensku blízko moravské hranice se vyučil pekařem u mistra pekařského pana Šťastného v Písku . Následně si pak pronajal a s manželkou Marií provozoval vlastní pekařství v již zmíněné Komenského ulici . V té době bylo ve Strakonicích cca 15 pekařství. Mezi významné zákazníky patřili lidé z Českých závodů motocyklových, stejně tak i koloniály, kam můj otec Jaroslav po návratu ze školy pomáhal rodičům čerstvé rohlíky zavážet. Tehdy se tato doprava odehrávala pomocí proutěného koše na zádech a jen ti pokročilejší používali k dopravě bicykl. Svoji živnost provozoval do doby znárodnění. Poté pak vykonával své řemeslo v pekárně u Rabů / již pod státními vedením/ až do důchodového věku.

původní označení pekařství z doby protektorátu

Po sametové revoluci v r. 1989, kdy se živnosti opět rozbíhaly, měl můj otec Jaroslav v paměti vzpomínky na své dětství v rodinném pekařství. Přesto, že byl absolvent ekonomické školy a jeho zaměstnáním byly růrné pozice v tehdy Státní bance československé, bylo pro něj pekařství velkou výzvou.

Nevím co, jestli chuť něco samostatně dokázat, a nebo navázat na tradici rodičů, bylo silnějším impulsem pro založení pekařství. Zřejmě od každého trochu. A tak jsme se tehdy můj otec bankovní úředník a já vysokoškolský student rozhodli pokračovat v této tradici.

Začátky nebyly vůbec jednoduché. Nejprve stavební projekty, výběr technologie získání úvěrů pro financování našeho záměru a to vše v době kdy se řešilo vše takzvaně za pochodu a nic nemělo svůj řád.

V roce 1991 jsme začali s výstavbou a v únoru 1992 jsme zahajovali pekařskou výrobu. Tu jsme pak rozšířili o výrobu cukrářskou. Název firmy byl z počátku Pekařství Hlinka, poté jsme založili spol. s r.o. Galaxie, která provozuje pekařství dodnes.

Firma původně začínala s 5-ti zaměstnanci ve výrobě a prodejně u výrobny. Tak jak se aktivity rozvíjely, zvětšoval se i počet pracovníků. Dnes zde pracují lidé ve výrobě, expedici, obchodech, kanceláři, dopravě a údržbě. Celkový počet pracovníků se od začátků několikanásobně navýšil.

Největší počet zaměstnanců je v pekárně, která zajišťuje dodávky čerstvého pečiva nejenom do sítě vlastních podnikových prodejen ve Strakonicích, Písku, Vodňanech a Českých Budějovicích, ale i celé řadě dalších obchodních partnerů.

Od prvních let pekaření se soustřeďujeme na pestrost pečiva. Dnešní velmi široký sortiment čítající stovky druhů výrobků uspokojí zákazníky se zájmem nejen o běžné pekařské výrobky, ale i o řadu specialit naší pekárny. Veliké oblibě se těší zejména racionální a celozrnné pečivo, trvanlivé pečivo a cukrářské výrobky výrobky z provalovaných těst, kolekce pro diabetiky, pro dětskou klientelu, specielní výrobky pro stravovací zařízení, lahůdkářské výrobny, hotely cateringové společnosti apod. Úplnou vyjímečností na trhu je náše chlazené těsto Královský medový perník, který je na trhu jedinečný a těší se zvláštní oblibě.

Při zavádění novinek probíhají v podnikových prodejnách ochutnávky, u kterých má zákazník možnost tyto výrobky posoudit.

Inspiraci čerpáme především z odborné literatury, z nejrůznějších výstav, včetně mezinárodních, a pochopitelně z vlastních zkušeností a nápadů. Celou řadu výrobků ale připravujeme podle původních receptur z dochované „knihy mistrů pekařů, která je pro nás zvlášť cenným dědictvím.

Při naší ruční výrobě se ani nesnažíme dohánět kvantitu tak, jako je tomu u průmyslových výrobců. Naší maximální snahou je poskytnout spotřebiteli vždy kvalitní a čerstvé pečivo v plném sortimentu.Prodlouženi čerstvosti nezajišťujeme, jak dnes bývá běžné konzervačními látkami, ale zejména kvalitnější recepturou. Například u chlebových výrobků, které vyrábíme výhradně z přírodního kvasu bez jakýchkoliv konzervantů, používáme k jejich označení logo non-e.

Podle přání zákazníka připravíme i  malé série pro svatby, rauty, a jiné slavnostní příležitosti. Pro řadu výrobků připravovaných podle těch nejlepších receptů a postupů používáme k jejich označování vlastní registrovanou ochrannou známku“ Královské pečivo“.

S takovými výrobky se také účastníme v soutěžích jako je např. „ Chutná hezky, jihočesky“, kde se v celokrajské konkurenci opakovaně umístujeme na předních pozicích.

Protože jsme o kvalitě našich výrobků přesvědčeni používáme pro označení našich prodejen logo Jihočeské pekařství,

které  v právě probíhající reklamní kampani doplňujeme sloganem
„láska na první kousnutí“

V oblasti služeb zákazníkům poskytujeme poradenství pro výběr vhodných výrobků. Díky vlastním prodejnám však tvoří většinu našich zákazníků přímo spotřebitelé, kteří nejvíce ovlivňují nabízený sortiment. Jejich spokojenost je pro nás pak tou nejhřejivější odměnou.

V rámci svých možností podporujeme vlastními produkty nejrůznější kulturní a společenské akce, plesy, karnevaly, dětské soutěže apod. pořádané nejenom v místech našeho působiště.

napsali o nás Listy Strakonicka 11,7, 1997 Nektar noviny č. 2/96 Nektar noviny č. 4/96

Libor Hlinka

jednatel společnosti

Jihočeské pekařství, webmaster

©Jan Knížek, http://janknizek.cz, 2013

TOPlist